História Klubu

Futbal v Rimavskej Sobote má už viac ako storočnú tradíciu, keďže v letopočte vzniku futbalu sa datuje rok 1908. Tak ako v mnohých iných slovenských mestách a mestečkách, aj v Rimavskej Sobote sa futbal začal udomácňovať začiatkom 20. storočia.

Ibaže, okrem zaznačenia vzniku klubu, prípadne ťažkostí sprevádzajúcich ich začiatky, neexistuje dostatok historických údajov o mužstvách, zostavách, zápasoch atď. Isté však je, že aj prvý rimavskosobotský futbalový klub RAC Rimaszombati Athletikai Club sa prihlásil do Uhorského futbalového zväzu. Po vzniku Slovenského futbalového zväzu, paradoxne s maďarským názvom a skratkou SzLSz, po skončení prvej svetovej vojny, sa kluby začali združovať a organizovať majstrovské súťaže. Rimavskosobotské kluby, o. i. REPOS, RAC atď., sa v bojoch o majstrovské futbalové body najčastejšie stretávali so susednými rivalmi, Lučencom, Fiľakovom, Rožňavou, Zvolenom atď.

Výraznejší medzivojnový úspech však rimavskosobotský futbal nezaznamenal. Do povedomia širšej futbalovej verejnosti sa dostal v polovici 50-tych rokov, keď miestny ŠK Slovan Rimavská Sobota postúpil do E-skupiny oblastnej súťaže, ktorá bola v tom období v štruktúre majstrovských československých súťaží treťou najvyššou. Pobudol v nej však len dve sezóny. Potom dlhé roky hrával v krajských súťažiach. Vzostupnú tendenciu futbal v Rimavskej Sobote zaznamenal začiatkom 80-tych rokov, keď sa mužstvo dospelých postupne prebojovalo z krajských súťaží až do II. SNL.

Najúspešnejšie obdobie rimavskosobotského futbalu nastalo až vstupom súkromného kapitálu do klubu začiatkom 90-tych rokov. Hlavným sponzorom sa stala firma Tauris a.s., ktorá v spolupráci so samosprávou mesta a ďalšími partnermi vytvorila výborné ekonomické podmienky. Prejavilo sa to aj vo výsledkoch: v roku 1995 to bol suverénny postup do celoštátnej II. ligy a hneď v nasledujúcom roku ďalší postup, tentokrát už medzi slovenskú elitu do I. ligy. V nej vtedajší FC Tauris Rimavská Sobota odohral tri sezóny s bilanciou 90 odohratých zápasov, z ktorých bolo 28 víťazných, 18 remíz a 44 prehier so skóre 99:136. Pri trénerskom kormidle sa vtedy vystriedali mená ako Stanislav Jarábek, Ladislav Jurkemik, Andrej Daňko, domáci tréner František Vaš atď. V roku 1998 štartovala Rimavská Sobota aj v európskej pohárovej súťaži Intertoto Cup, kde sa po vyradení írskeho klubu v 2. kole stretla so slávnou Sampdoriou Janov z Talianska.

Poháre

Víťaz III. ligy 1994/1995

Víťaz II. ligy 2003/2004

UEFA Intertoto

Od roku 1999 štartovala Rimavská Sobota opäť v druhej najvyššej slovenskej súťaži. V sezóne 2003-2004 vtedajší FC Rimavská Sobota pod vedením trénera Petra Zelenského vyhral II. ligu a znova sa vrátil medzi slovenskú elitu. Tentokrát však iba na rok. Od roku 2005 patrí Rimavská Sobota k popredným tímom druhej najvyššej súťaže, čo potvrdila aj víťazstvom v jesennej časti sezóny 2006/2007 a účasťou, hoci neúspešnou, v prelínacej súťaži o postup do Corgoň ligy v jarnej časti 2007.

Určite na to mala vplyv aj skutočnosť, že po zmenách vlastníckych vzťahov vo firme Tauris a.s. prakticky ustal tok finančných prostriedkov do futbalového klubu. Hrozilo dokonca, že Rimavská Sobota vymizne z futbalovej mapy Slovenska. Preto sa iniciatívy ujalo vedenie mesta a bolo založené občianske združenie Mestský futbalový klub Rimavská Sobota, ktoré sa po registrácii na ministerstve vnútra a akceptácii Slovenským futbalovým zväzom stalo nástupníckou organizáciou a.s. FC Rimavská Sobota. Vďaka tomu štartuje MFK Rimavská Sobota, najnovšie pod názvom MŠK Rimavská Sobota, aj naďalej v II. lige.

Mestský športový klub aj naďalej očakáva podporu mesta i širokej verejnosti za účelom dosiahnutia ďalších krásnych úspechov v najobľúbenejšom športe v meste – vo futbale.